Ahol csak a legnagyobbak képesek nyerni
A két ünnep közötti időszak egyik legnagyobb presztízsű sporteseményét még az is megnézi, aki az év nagy részében csak felületesen, vagy egyáltalán nem követi a síugrás eseményeit. A Négysáncverseny története 1953 óta íródik, és az első kiírást a sportág és a Turné fellegvárának számító Ausztria akkor 32 esztendős ugrója, Sepp Bradl nyerte meg, örökre beírva nevét a történelemkönyvekbe. A verseny nehézségét mutatja, hogy zsinórban három évben csak a norvég Björn Wirkola tudott diadalmaskodni a hatvanas évek végén.
Arra pedig, hogy mennyire nehéz nyolc közel tökéletes ugrást összerakni, az a bizonyíték, hogy csak egy versenyző volt képes egy kiírásban mind a négy versenyt megnyerni, ő volt Sven Hannawald, akinek 2002-ben jött össze ez a bravúr. Mivel a német a Grand Slamhez a következő év első állomásán is nyerni tudott, így övé a legtöbb egymás után megnyert állomás rekordja is.
Janne Ahonen, a rekordbajnok
A legfontosabb rekord azonban egy finn birtokában van és lesz még jó ideig, Janne Ahonen rendelkezik a legtöbb Turnégyőzelemmel, szám szerint öttel (1999, 2003, 2005, 2006, 2008). Két olyan síugró is van, aki igazi legendának számít, de egyszer sem jött össze neki a végső siker, az egyik a négyszeres olimpiai bajnok svájci Simon Ammann, a másik a már az 1994-es lillehammeri olimpián is ezüstérmet szerző japán Noriaki Kasai. Bár mindkét veterán ott van a 2017-es rajtlistán is, győzelmi esélyeik igen csekélyek lesznek.
Nyolc ugrás négy legendás sáncon különleges lebonyolításban
Oberstdorf -> Garmisch-Partenkirchen -> Innsbruck -> Bischofschofen
A 65. Turné Németországban kezdődik, majd egy garmischi Szilveszterezés után Ausztriában fejeződik be. Mivel a németek és az osztrákok Vízkeresztig nem nagyon dolgoznak, ezért jegyhez jutni már december elején is nagyon nehéz, így ha valaki szeretne ott lenni a következő évi sorozat valamely állomásán, érdemes már ősszel jegyek után kutatni!
Az ilyen havas táj miatt szeretjük a téli sportokat
Mind a négy sánc különleges valami miatt, Oberstdorf a hagyományos nyitó állomás, ráadásul a hangulat is itt a legjobb, viszont az utóbbi évek szeles versenyei miatt most is vontatott versenyre kell számítani. Garmisch-Partenkirchen egy igazi síparadicsom óriási hagyományokkal, többek között az 1936-os téli olimpiát is ez a falu rendezte, a sáncot pedig 2008-ban felújították, a jelenlegi legmodernebbnek számít a négy építmény közül. Kiváló helyszín egy féktelen szilveszteri bulira…
A legtöbbek által kedvelt sánc Innsbruck, mely olyan érzetet kelt, mintha a városba ugranának be a versenyzők. A teknőszerű kialakítása miatt pedig egy másik legendás sáncra, az oslói Holmekollenre emlékeztet. A legfrissebb sáncrekord is ehhez a helyszínhez köthető, Stefan Kraft két évvel ezelőtt 137.0 métert ugrott – a legrégebb óta Oberstdorf vár egy új csúcsra, Sigurd Pettersen ugrását tizenhárom esztendeje nem sikerül senkinek túlszárnyalnia.
Ha van német és osztrák éremesély, a jó hangulat garantált
Bischofschofen. A hely, ahol a nagy dolgok eldőlnek. Mivel ez az egyetlen sánc a négy közül, ahol a hegyoldalban található a nekifutó, ezért ez a leglankásabb, így itt van a legnagyobb szükség a jó időzítésre az ugrás pillanatában. Mivel ez a legnagyobb sánc, ezért itt akár tíz-tizenöt pontos különbség is lefaragható. Főleg, ha valaki belebukik a versenyek sajátos lebonyolításába…
1996-ban bevezetésre került az úgynevezett K.O. rendszer, melynek az a lényege, hogy a selejtezőből a versenyre kvalifikált 50 versenyzőt párokba rendezik, és aki a párok közül nagyobbat ugrik, az öt szerencsés vesztessel karöltve bejut a második sorozatba. Mondanunk sem kell, hogy csak annak van esélye megnyerni az összetettet, aki mind a nyolc sorozatban érdekelt lesz!
Osztrák hegemónia után családi belharc?
2009-15 között zsinórban hét kiírást is osztrák versenyző tudott nyerni, tavaly azonban az elképesztő szezont futó ugró szlovén Peter Prevc megszakította a sógorok szenzációs szériáját. Az idén a „kisöcsi”, Domen Prevc decemberben zseniális formában volt, így ő a Négysánc legnagyobb favoritja. Következzen egy kis esélyleső a számok nyelvén!
Vajon a két Prevc belharcáról fog szólni az idei Turné?
Domen Prevc – Szlovénia 45 %
Peter Prevc – Szlovénia (győztes: 2016) 15 %
Severin Freund – Németország 8 %
Stefan Kraft – Ausztria (GY: 2015) 8 %
Daniel Andre Tande – Norvégia 6 %
Maciej Kot – Lengyelország 6 %
Kamil Stoch – Lengyelország 5 %
Michael Hayböck – Ausztria 4 %
más: 3 %
Síugrás, 65. Négysáncverseny, a program
Oberstdorf, HS 137
December 29. csütörtök 16:45, kvalifikáció
December 30. péntek 16:45, verseny
Garmisch-Partenkirchen, HS 140
December 31. szombat 14:00, kvalifikáció
Január 1. vasárnap 14:00, verseny
Innsbruck, HS 130
Január 3. kedd 14:00, kvalifikáció
Január 4. szerda 14:00, verseny
Bischofschofen, HS 140
Január 5. csütörtök 16:45, kvalifikáció
Január 6. péntek 16:45, verseny